7 Kasım 2016’da İstanbul merkezli olarak kurulan Uluslararası Yeşilay Federasyonu (UYEF), fikri temellerini dünyanın bağımlılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşu olan Türk Yeşilay’ından alır. Türk Yeşilay’ı uluslararası platformlarda daha etkin rol almayı; tütün, alkol, madde, teknoloji ve kumar bağımlılığı alanlarına yönelik çalışmalarda örnek bir kuruluş olmayı ve bağımlılıklarla mücadeledeki asırlık tecrübeyi diğer ülkelere aktararak o ülkede öne çıkan bağımlılık türünde ülkenin çalışmalarına destek olmayı hedeflemektedir.

Türk Yeşilay’ı bu hedef doğrultusunda uluslararası teşkilatlanma çalışmalarına son yıllarda hız vermiş ve birçok ülkede ülke Yeşilayları kuruluş çalışmalarını başlatmıştır. Ülke Yeşilay’ı ilgili ülkede o ülkenin bir derneği ve Türk Yeşilay’ından bağımsız olarak kurulmaktadır. Kurulan bu dernek, UYEF üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Yeşilay kuruluşunu tamamlamış ülkeler:

Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Bulgaristan, Burundi Cibuti, Çin (Uygur Özerk Bölgesi), Dağıstan (Rusya Özerk Bölgesi), Endonezya, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahili, Filipinler, Filistin, Gambiya, Gana, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hırvatistan, Irak, Kamboçya, Kanada, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs, Kırgızistan, Kolombiya, Komor Adaları, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kosova, Kuzey Makedonya, Lesotho, Lübnan, Malavi, Maldivler, Malezya, Mali, Mısır, Moldova, Mozambik, Myanmar, Nepal, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Perm (Rusya Özerk Bölgesi), Ruanda, Senegal, Şili, Singapur, Sırbistan, Somali, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Tanzanya, Tataristan, Tayland, Tunus, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Ürdün, Uruguay, Yakutistan, Yemen, Yunanistan, Zambiya, Zimbabwe.